Proč svépomoci a jakou velikost RD...
Motivem pro výstavbu domu svépomoci v našem prostředí totiž nemusí být vždy snaha ušetřit za každou cenu.I kyž, čtu nabídku: Vánoce s ELK, nízkoenergetické dřevostavby , www.elk.cz, dům Fortuna 73, s užitnou plochou 73 m2,na klíč již od 9.950Kč měsíčně, s 15% akontací a splatností 30 le .AKCE! dO 31.12.2009 tj 119.400,- x 30 let = 3.582.000 Kč. Z toho mi je špatně.
Žijeme v době, kdy sehnat slušného řemeslníka je téměř nadlidský výkon. V českém stavebnictví chybí několik tisíc pracovníků, což je logicky cítit v kvalitě odvedené práce. Průměrná kvalita stavebních prací je momentálně velmi nízká a drobný investor rodinného domu má jen omezené možnosti, jak dosáhnout svých představ a požadavků.Mladí si nechali postavit na "klíč" za dva miliony a dodnes se soudí. Vyměnili okna, dveře, rosily se,omítky venkovní 3 x předělávali, Od podlahy stoupá vlhkost, nepohodový dům s malými místnostmi.
Není tedy až takovým překvapením, že mezi nejpečlivěji postavené rodinné domy se v současnosti řadí také domy stavěné svépomoci.
U mé stavby nešlo jen o kvalitu odvedené práve, kterou by Ukrajinec, ale i málokterý český zedník odvedl, také proč, jde mu buď o množství hodin strávených na stavbě a nebo je v úkolu a tím hůř.
Mám projekt, který se nezabývá detaily a dává mi možnost vlatní koncepce provedení tech. postupů do kterých by se řemeslníci nikdy nepustili, To mne baví a uspokojuje, když vyřeším problém, který se zdál neřešitelným, nebo řešitelný, ale za desetinásobek ceny a pracnosti.
Také není pravda, že by mi to ubralo na společenské prestiži, že člověk u určitém postavení si to nemůže dovolit, protože společensky neobstojí.
Naopak v očích sousedů jsem rozhodně neklesl a trasa jejich vycházek se změnila a okukují přírustky na stavbě a pochvalně konverzují.
To jste dělal sám?Určitě jste už musel něco stavět. Chodí také závistivci, co čumí a přejí si, abych zbuchnul ze střechy, ale v hospodě nepomlouvají, jako některé stavby, co stavěli firmy. Viděli jste tu stodolu...
Jakou velikost :
Má žena nesnáší malé stísněné prostory , dluh přes milion by nás psychicky deptal, život v důchodu v panelákovém bytu je sebezničující.
Z toho vznikla myšlenka postavit něco o velikosti 60 m2 (2+1) nynější náš byt, který ani celý neužívíme, okupuje jej potomek. Stavba dvougeneračního domku je holý nesmysl, mladí a staří mají žít odděleně. Za socializmu všichni při penězích stavěli hrady v domněním, že budou bydlet s dětmi pohromadě. Skutečnost, děti odtáhly za prací do měst a stařečkům zůstal na krku neúsporný dům...Dalším požadavkem byla malá energetická spotřeba na topení 2,5 - 3 kW.
Nakreslil jsem si představu, projektantka po delším odporu vše nakreslila, něco jen obecně, aby byla z obliga,ale po všech peripetiích hlavně se stavebním úřadem a životním prostředím již stojí hrubá stavba.Co vše potřebujete ke stavebnímu povolení Vám raději nebudu popisovat, odradil bych Vás. Hrubou stavbu jsem postavil za 10 měs. sám, ve chvílích volna mezi docházkou do práce, bez jediného pomocníka a firmy.Krom výkopu, položení a zapojení kabelu.Vysečítáním všech účtů za materiál vč. poplatků...jsme na 286.252,-Kč.